Fonterutoli N10 Toscana IGT Mazzei 2020
Фонтерутоли Nº 10 е резултат от десетилетия изследвания за идентифициране на най -добрата комбинация между тероар и сорт грозде в лозята Фонтерутоли в Кианти Класико. Смес от 90% Мерло и 10% Санджовезе, прекарва 12 месеца в бъчви и производството му е 50 хиляди бутилки годишно. Интензивни и комплексни аромати, червени плодове като къпина и малина. На небце е елегантен, със силна индивидуалност, нотка на подправки и леко пикантен завършек.
Profile
-
Fruit
-
Body
-
Dryness
-
Tanins
-
Freshness
-
Alcohol
Variety
Flavours
- Cherry
- Plum
- Small Red Fruits
Glass
Serving Temperature
Cellar temperatureFood pairing
- Red Meats
- Raw Dried Meats
- Roasted Vegetables
Maturity
Ready, but will keepMore of the same producer
More about this product
Mazzei
Дълготрайна връзка обединява семейство Мацеи с Тоскана и вина от XI век. Сер Лапо Мацеи е автор на първия известен документ, използващ деноминацията „Кианти“ през 1398 г .; през 1435 г., когато внучката му Мадона Смералда Мацеи се омъжва за Пиеро ди Аньоло да Фонтерутоли, холдингът става част от имението на семейството. Оттогава в продължение на 24 поколения фамилията Мацеи произвежда вино в Кастело де Фонтерутоли, което дори след скорошното му разширяване все още остава биещото сърце на компанията. От повече от шестстотин години семейство Мацеи произвежда уникални вина с дух и страст, обновявани от всяко следващо поколение. Във Фонтерутоли, както и в Белгуардо и Зисола, се намира същата философия, която има за цел да популяризира местните сортове като израз на идентичността на региона, по отношение на разнообразието и природата, чрез устойчиво земеделие и подобрения, като се има предвид деликатната хидро- геоложки баланс, за да се предотврати ерозията на почвата и да се увеличат максимално водните запаси в региона. Всичко това, за да може земята да бъде предадена непокътната на бъдещите поколения. Днес, както и в миналото, семейство Мацеи води наследството на своето ноу-хау на мястото, където всичко започва, в Кастело де Фонтерутоли, една от най-важните институции на Кианти Класико и Тоскана, с изключителна история и светло бъдеще напред.
All wines of the same producerTuscany
Тоскана е сред най-разнообразните и значими области за италианското вино, където се получава оптималната комбинация на местни и международни сортове, разположени на много различни тероари. През втората половина на ХХ век тя успя да измине пътя от невзрачно качество до създаване на ярки международни звезди като Sassicaia, Solaia и Ornellaia. Не случайно ги наричат Супертоскански (Supertuscan) заради невероятните им ароматни и вкусови характеристики, съчетани с потенциал за отлежаване. Погледната на картата, Тоскана прилича на лозов лист в сърцето на Апенинския полуостров. Тя е границата между силно индустриализирания Север и селскостопанския Юг на Италия. Дели се на девет отделни провинции: Арецо, Флоренция, Гросето, Ливорно, Лука, Маса-Карара, Пиза, Пистоя и Сиена, кръстени на главните градове. Колкото и да е различна Тоскана, като цяло климатът й е средиземноморски с много слънчеви дни в годината. Почвите са основно съставени от глина, пясък и варовик. Шейсет и осем процента от релефа на областта е описан като хълмист. Сортовете, които са най-разпространени, са санджовезе (абсолютен лидер и безкрайна гордост за местните), канайоло, малвазия, требиано, каберне совиньон, каберне фран, мерло, шираз, верментино и чилиеджоло. Санджовезе (Sangiovese) вече се е превърнал в синоним на топвино от Тоскана, и макар сортът да е широко разпространен в Централна Италия, тосканският климат (който понякога е с доста мразовити зими) и богатите на калций варовиково-глинести почви се оказват най-гостоприемни за него. Санджовезе може да бъде богато и сочно, но освен това притежава добър потенциал за пресъздаване на специфичния за района тероар. Традиционно в областта го купажират с канайоло и с малвазия, а понякога и с требиано, но от 80-те години на XX век производителите, отдадени на идеята за суперпремиумни вина с принадлежност, го предпочитат 100% чисто. Това е залегнало и в класификацията на областта, според която високите категории DOC и DOCG толерират санджовезе като задължителен участник с над 85% в сортовия купаж. Ето защо не е чудно, че санджовезе владее лозята на Карминяно (Carmignano), Руфина (Ruffina), хълмовете около Винчи (Vinci), Кианти (Chianti) и Кианти класико (Chianti Classico), на юг около Монтепулчано (Montepulciano) и Монталчино (Montalcino). Броят на насажденията за един хектар е 3500 - 4000 за старите лози и 6000 - 10 000 за новите.
More wines of this regionMerlot
Southwest of France is Merlot’s birthplace - the regions of Saint-Émilion and Pomerol. Merlot is nowadays widely planted across the world much like Cabernet Sauvignon because it is an early maturing grape variety and because of its ability to ripen fully even in slightly cooler climates. Smooth, velvety, soft and rounded - an “easy drinking" wine with tender tannic structure - these are the common descriptions of Merlot wines.
More wines of the same variety
Customer reviews
No reviews available
Be the first to review