Free delivery over 119 BGN
  1. Home
  2. Wine
  3. Chimbanta

Chimbanta 2016

In stock
Art. # 0741

Лозовите масиви са на възраст от 40 години. Ферментацията е с диви дрожди и протича в циментови и стъклени съдове. Виното отлежава 24 месеца в циментови съдове.

Alc. 15.5 %

Profile

  • Fruit
  • Body
  • Tanins
  • Freshness
  • Alcohol

Variety

Monica

Flavours

  • Cherry Cherry
  • Dried Fruits Dried Fruits
  • Green Spices Green Spices
  • Small Red Fruits Small Red Fruits

Glass

Large glass for red wine

Serving Temperature

Room Temperature Room Temperature

Food pairing

  • Red Meats Red Meats
  • Raw Dried Meats Raw Dried Meats
  • Carbohydrates Carbohydrates

Maturity

Drink now

More about this product

Dettori

Dettori

Tenute Dettori is an artisan wine cellar inextricably linked to the land on which it is located - Badde Nigosolu is an amphitheater of 33 hectares at a height of 250 meters to the northwest to Golfo dell'Asinara in Sardinia. Wine has been made here for centuries, and many of Dettori's vines are more than a century old. In Dettori, technology and fashion are banned. Harvests are harvested by hand, no chemicals are used, but ancient agricultural techniques (they are completely organically and biodynamically certified). The cellar, built underground, follows the same principles. Only stainless steel and concrete tanks are used, where spontaneous fermentation takes place without temperature control and without the use of sulphites, except for bottling if necessary. Only local varieties are grown: Vermentino, Pascale, Moscato di Sennori, Monica and, of course, Cannonau. Alessandro Dettori says, "I make Sennori wines the way they should be, not the way you want them to be."

All wines of the same producer
Sardegna

Sardegna

Виненият регион Сардиния реално включва лозовите масиви на целия остров. Сардиния е разположена край западния бряг на Италия и е вторият по големина остров в Средиземно море след Сицилия. Там ще намерите мечтани плажове, живописни заливи и планини, драматични пещери край морето, островни лозя и бивши разбойнически села - всичко това можете да обиколите в рамките на един ден. В Сардиния има над 7000 нураги, или внушителни артефакти, наподобяващи кули, от древната нурагска цивилизация. Нурагите са живели през бронзовата епоха и придават невероятно историческо присъствие на острова. Местните вина и кухня са уникални сами по себе си и не бива да бъдат подценявани заради вкуса, аромата и очарованието, които създават. Твърди се, че финикийците са първите, които донасят вино на острова много преди раждането на Христос. През годините винарите на Сардиния са засадили много сортове грозде и са създали много различни стилове вина. Верментино се произвежда предимно в северната част на острова, докато силното Канонау обичайно идва от южната част. Релеф, климат и почви на Сардиния В лозаро-винарския район на Сардиния се отглеждат около 40 000 хектара. Лозята се отглеждат главно по хълмовете на Кампидано между столицата Каляри и град Ористано, в югозападната част на острова, и по платата северно от Олбия, около Сасари и Алгеро. Средиземноморският климат е с характерните горещи и сухи лета, както и дъждовни и влажни зими. Сушата е често срещана на острова, особено по южното крайбрежие, така че често се налага напояване. Температурите варират значително в различните винарски райони на Сардиния. В по-хладните райони на север, като Галура, Англона и Алгеро, производството е съсредоточено към свежи, плодови бели вина с елегантни аромати, с добра структура и киселинност. Единственото наименование DOCG в Сардиния се отнася до Vermentino di Gallura, което има повече сила и аромат от типичните вина, които са само Vermentino di Sardegna. В южната и западната част на острова се предлагат червени, бели и десертни вина, които са разпределени между 17 DOC. Две трети от производството обаче се състои от червени вина. Основният сорт грозде е Канонау и дава червени вина с плътно тяло. Сортът Канюлари в северозападната част на страната и Кариняно в южната част на страната също имат голям потенциал за винопроизводство. Сардинско трио - Канонау, Верментино и Кариняно Канонау, Верментино и Кариняно са най-известните сортове, които най-добре представят потенциала на региона за винопроизводство. На острова се срещат и няколко други местни сорта грозде: Бовале, Торбато, Семидано, Моника, Малвазия бианка, Наско и Нурагус. В по-малък мащаб се отглежда и международният червен сорт Каберне совиньон.

More wines of this region
Monica

Monica

Сортът Моника се среща само в Сардиния, където се смята, че е донесен от испанските завоеватели заедно с Гренаш (известен в Сардиния като Канонау). Въпреки това няма конкретни доказателства в подкрепа на това, тъй като Моника не е свързана с нито един испански сорт грозде. Някои ампелографи виждат родство между Monica и Mission - черно грозде, въведено от францисканските мисионери в Мексико през XVII и XVIII век. Днес гроздето Моника се използва широко в Сардиния, особено в провинция Сасари (счита се за третия най-популярен червен сорт грозде на острова). Основното наименование на произход на сорта е DOC Monica di Sardegna, чиито вина могат да бъдат както тихи, така и пенливи. Вината могат да се произвеждат с грозде от други червени сортове, но Моника трябва да съставлява най-малко 85 % от купажа. Сортът се използва и във вината Monica DOC в Каляри, произвеждани в сух и сладък подсилен стил. За съжаление, и двете DOC позволяват много високи добиви, без да стимулират производителите да експериментират с по-ниски добиви. В последно време обаче тенденцията се променя и могат да се намерят вина с обещаващи резултати. Ниското ниво на киселинност и високата производителност са довели до това, че сорта се използва и като трапезно грозде. Въпреки че е лесен за прибиране и с постоянни и обилни добиви, Моника е сорт, който изисква внимание в лозето, тъй като гроздето е склонно към ранно узряване, което води до вина с прекомерно високи нива на алкохол.

More wines of the same variety

Customer reviews

No reviews available

Be the first to review