Безплатна доставка над 119 лв.
  1. Начало
  2. Вино
  3. Кимбанта

Кимбанта 2016

В наличност
Арт.№ 0741

Лозовите масиви са на възраст от 40 години. Ферментацията е с диви дрожди и протича в циментови и стъклени съдове. Виното отлежава 24 месеца в циментови съдове.

Алк. 15.5 %

Профил

  • Плод
  • Тяло
  • Танини
  • Свежест
  • Алкохол

Сорт

Моника

Доминиращи аромати

  • Череша Череша
  • Сушени плодове Сушени плодове
  • Зелени подправки Зелени подправки
  • Ситни червени плодове Ситни червени плодове

Чаша за консумация

Голяма чаша за червено вино

Температура

Стайна температура Стайна температура

Подходящи храни

  • Червени меса Червени меса
  • Сурово сушени меса Сурово сушени меса
  • Въглехидрати Въглехидрати

Зрялост

Готово за консумация

Научи повече за продукта

Dettori

Dettori

Tenute Dettori е занаятчийска винарска изба, неразривно свързана със земята, върхо която се намира - Badde Nigosolu е амфитеатър от 33 хектара на 250 метра височина на северозапад до Golfo dell'Asinara в Сардиния. Тук вино се прави от векове, а и много от лозите на Dettori са на повече от век. В Dettori технологиите и модите са забранени. Реколтите се събират на ръка, не се използват химикали, а древни земеделски техники (те са напълно органично и биодинамично сертифицирани). Избата, изградена под земята, следва същите принципи. Използват се само резервоари от неръждаема стомана и бетон, където се извършва спонтанна ферментация без температурен контрол и без използване на сулфити, освен при бутилиране, ако е необходимо. Отглеждат се само местни сортове: Vermentino, Pascale, Moscato di Sennori, Monica и, разбира се, Cannonau. Alessandro Dettori казва: “Аз правя вина от Sennori, такива, каквито те трябва да са, а не такива, каквито вие искате да са.”

Всички от този производител
Сардиния

Сардиния

Виненият регион Сардиния реално включва лозовите масиви на целия остров. Сардиния е разположена край западния бряг на Италия и е вторият по големина остров в Средиземно море след Сицилия. Там ще намерите мечтани плажове, живописни заливи и планини, драматични пещери край морето, островни лозя и бивши разбойнически села - всичко това можете да обиколите в рамките на един ден. В Сардиния има над 7000 нураги, или внушителни артефакти, наподобяващи кули, от древната нурагска цивилизация. Нурагите са живели през бронзовата епоха и придават невероятно историческо присъствие на острова. Местните вина и кухня са уникални сами по себе си и не бива да бъдат подценявани заради вкуса, аромата и очарованието, които създават. Твърди се, че финикийците са първите, които донасят вино на острова много преди раждането на Христос. През годините винарите на Сардиния са засадили много сортове грозде и са създали много различни стилове вина. Верментино се произвежда предимно в северната част на острова, докато силното Канонау обичайно идва от южната част. Релеф, климат и почви на Сардиния В лозаро-винарския район на Сардиния се отглеждат около 40 000 хектара. Лозята се отглеждат главно по хълмовете на Кампидано между столицата Каляри и град Ористано, в югозападната част на острова, и по платата северно от Олбия, около Сасари и Алгеро. Средиземноморският климат е с характерните горещи и сухи лета, както и дъждовни и влажни зими. Сушата е често срещана на острова, особено по южното крайбрежие, така че често се налага напояване. Температурите варират значително в различните винарски райони на Сардиния. В по-хладните райони на север, като Галура, Англона и Алгеро, производството е съсредоточено към свежи, плодови бели вина с елегантни аромати, с добра структура и киселинност. Единственото наименование DOCG в Сардиния се отнася до Vermentino di Gallura, което има повече сила и аромат от типичните вина, които са само Vermentino di Sardegna. В южната и западната част на острова се предлагат червени, бели и десертни вина, които са разпределени между 17 DOC. Две трети от производството обаче се състои от червени вина. Основният сорт грозде е Канонау и дава червени вина с плътно тяло. Сортът Канюлари в северозападната част на страната и Кариняно в южната част на страната също имат голям потенциал за винопроизводство. Сардинско трио - Канонау, Верментино и Кариняно Канонау, Верментино и Кариняно са най-известните сортове, които най-добре представят потенциала на региона за винопроизводство. На острова се срещат и няколко други местни сорта грозде: Бовале, Торбато, Семидано, Моника, Малвазия бианка, Наско и Нурагус. В по-малък мащаб се отглежда и международният червен сорт Каберне совиньон.

Всички вина от този регион
Моника

Моника

Сортът Моника се среща само в Сардиния, където се смята, че е донесен от испанските завоеватели заедно с Гренаш (известен в Сардиния като Канонау). Въпреки това няма конкретни доказателства в подкрепа на това, тъй като Моника не е свързана с нито един испански сорт грозде. Някои ампелографи виждат родство между Monica и Mission - черно грозде, въведено от францисканските мисионери в Мексико през XVII и XVIII век. Днес гроздето Моника се използва широко в Сардиния, особено в провинция Сасари (счита се за третия най-популярен червен сорт грозде на острова). Основното наименование на произход на сорта е DOC Monica di Sardegna, чиито вина могат да бъдат както тихи, така и пенливи. Вината могат да се произвеждат с грозде от други червени сортове, но Моника трябва да съставлява най-малко 85 % от купажа. Сортът се използва и във вината Monica DOC в Каляри, произвеждани в сух и сладък подсилен стил. За съжаление, и двете DOC позволяват много високи добиви, без да стимулират производителите да експериментират с по-ниски добиви. В последно време обаче тенденцията се променя и могат да се намерят вина с обещаващи резултати. Ниското ниво на киселинност и високата производителност са довели до това, че сорта се използва и като трапезно грозде. Въпреки че е лесен за прибиране и с постоянни и обилни добиви, Моника е сорт, който изисква внимание в лозето, тъй като гроздето е склонно към ранно узряване, което води до вина с прекомерно високи нива на алкохол.

Всички вина от този сорт

Мнения на клиенти

Все още няма ревюта на този продукт

Напишете първото ревю