ТОП 10 вина за месец юли, месецът на щастието
ТОП 10 вина за месец юли от Юлия Костадинова – главен сомелиер на Seewines
Не мога да скрия, че имам слабост към седмия месец от годината, защото чисто и просто съм кръстена на него. Самият месец юли пък е кръстен на Юлий Цезар, тъй като той също се е родил тогава. На латински месецът е бил известен като квинтилис, защото де факто е бил петият месец според римския календар, който започвал през март. Старото славянско име на месеца е било чръвенъ (червен).
Разгарът на лятото виното разбира се се лее като вода, и понеже повечето хора са в отпуск, си заслужава да се празнува всеки един ден от него. А те са и с един повече (31), така че нека да се поглезим заедно!
ВЕНТУ KИНТЕСЕНС БЛАН, ШАТО ПЕСКИЕ 2019
Кентесанс на Chateau Pesque от апелацията Ventoux е сред най-любимите ми бели вина напоследък и го препоръчвам с огромно удоволствие! Ще откриете в това вино сложна минералност, но и сатенено гладко тяло, фино-цитрусова свежест, но и сочни зрели жълти плодове – една истински голяма Рона. Впрочем не е типичният купаж, тръй като основата е Русан (близо 80%) с Клерет бланш и съвсем малък touch на Вионие.
РИЗЛИНГ "ФОМ КАЛКЩАЙН" ТРОКЕН (СУХО) 2018
От 1990 година лозята на Витман са organic, но те решават да отидат и по-далеч, и през 2004 година вече получават и сертификата за биодинамично земеделие. От тогава до днес тези възхитителни лозя в Райнхесен се отглеждат с много любов и в пълна хармония с естествените природни цикли.
Ризлингът Фом Калкщайн идва от едно от тях, и както подсказва името му, е с преобладаващо варовикова основа. Стилистиката му е trocken, тоест много сух, безкрайно гъвкав и фокусиран в устата, строг, но справедлив, защото ще ви възнагради за това, че сте го избрали. Реколтата е сред най-добрите за избата и е в отлична форма сега.
Ермитаж, легендарна AOC от Рона, но не какъв да е, а бял Ермитаж и то от друга легенда - E. Guigal. Малко неща могат да се допълнят към тази комбинация, но все пак да припомним – белият Ермитаж е по подразбиране от купаж от двата допустими за апелацията сорта Русан и Марсан. Почвите на хълма са с гранитна основа и чакъл, като дела на белият (спрямо червения Ермитаж), е относително малък. Виното винаги е сухо, богато и плътно, едно от вината със сериозен потенциал за отлежаване (12-15 години съвсем спокойно).
СОВИНЬОН БЛАН ГРАСНИЦБЕРГ 2017
Совиньон блан сигурно би бил първият избор в лятната селекция на много хора, но моят първи избор, щом се касае за този сорт, със сигурност ще е от областта Щирия в Австрия. Винарите от Темент правят и други бели сортове, но Совиньонът им е класика!
ВАЙЗЕР БУРГУНДЕР 100 ХЮГЕЛ ТРОКЕН ВИТМАН 2021
Витман се появява с второ вино в селекцията ми за месец юли по една простичка причина – обожавам го. Освен, че е биодинамик и страшно обаятелен винар и човек, той е сред най-прецизните производители, с които съм се сблъсквала. И заради огромното ми уважение към работата на тази изба избрах да представим две техни вина в горещия юли месец. Второто (но не по важност или качество) е от емблематичния за избата сорт пино блан.
ЯМАНТИЕВИ ШАРДОНЕ МАРБЪЛ ЛЕНД 2018
Все повече и все по-интересни стават българските бели вина. Макар да сме традиционен червен производител, като че ли няколко изявени наши уайнмейкъри започнаха да ги „напипват“ нещата с бялото вино и вече имаме редица достойни представители със световна класа.
Безспорно едно от тях е Chardonnay Marble Land на Ямантиеви от лозето до манастира Константин и Елена непосредствено до Ивайловград. Лозето с мраморни късове, заради което бранда е наречен Marble Land, също така e част от моето детство, защото семейството ми произхожда от там и вината Marble Land са ми особено скъпи.
ШАМПАН БЕНОА ЛАЙЕ БЛАН ДЕ НОАР
Какво е празникът бе шампанско? А ако е шампанско, нека да е блан де ноар и то от такъв изискан винар като Беноа Лайе. Малката къща е собственост на Беноа и Валери Лайе, и е разположена в сърцето на Монтан де Реймс (основната подзона в Шампан). Притежават 4.8 хектара собствени лозя в двете престижни апелации Bouzy и Ambonnay, които обработват с помощта на двамата си сина и невероятно силният кон Тамис. Познахте, биодинамици са, а блан де ноар-а им е чиста радост на мехурчета!
Няма никакъв начин да пропусна това вино в селекцията си. Първо защото все повече се говори за пенливите вина без дозаж (тоест без никакво добавяне на традиционния ликьор, който деликатно коригира вкуса), и второ защото Едоардо Миролио първи се осмелиха да покажат такова вино у нас. Браво за смелостта и браво за това, че вървим и ние в крак заедно със световните тенденции в пенливите вина. Резултатът е много добър – освежаващ и и очаквано сух. Па дозе.
Ето едно изискано, запленяващо и, най-важното, достъпно Просеко Розе (вече спокойно можем да си отдъхнем и да кажем „Просеко Розе“, вместо пенливо росато, спуманте розе и т.н.)! То идва от лозята на Кол дей Франки, избата на Маги Халваджиян във Венето, в апелацията Valdobbiadene. Ако се вгледате в релефа на бутилката, ще видите, че той изобразява географска карта. Това де факто е картата на региона, а етикетът и капсулата са от черно кадифе. Nice, a?
Купаж от традиционния за Просеко сорт Глера, със съвсем малко Пино ноар, за да се получи нежния сьомгов цвят, то е сочно и свежо, с отлично балансиран вкусов аромат.
Разбира се завършваме селекцията за месеца с червено вино, макар и само едно, но правим условието, че макар да е червено, то понася добре леко охлаждане преди сервиране. Нежният и капризен Пино ноар, който идва от лозята на Зеланос в с. Славянци (Розовата долина) е пленителен и сортов. Вино с много финес и безкрайни възможности за съчетаване с храна, дори и по-леки, вегетариански ястия, някои салати и риби.
Special offers