Безплатна доставка за всички поръчки над 119лв.
  1. Начало
  2. Вино
  3. Вид вино
  4. Бели вина
  5. Богдая Вионие Barrel Fermented

Богдая Вионие Barrel Fermented 2022

В наличност
Арт.№ 4579

Характерът на този сорт разгръща своя потенциал този път в бъчви. Ферментацията и отлежаването в стари френски барици в продължение на 6 месеца придават една сочна и комплексна структура на това вино, като подчертават плодовия профил с нюанси на праскова и бяла череша, преплетени с вкус на ядки.

Алк. 13 %

Профил

  • Плод
  • Тяло
  • Сухота
  • Свежест
  • Алкохол

Сорт

Вионие

Доминиращи аромати

  • Бял пипер Бял пипер
  • Ядки Ядки
  • Праскова Праскова

Чаша за консумация

За бяло вино

Температура

Студено Студено

Подходящи храни

  • Зеленчуци Зеленчуци
  • Риба Риба
  • Бели меса Бели меса

Зрялост

Готово за консумация

Научи повече за продукта

Богдая Естейт

Богдая Естейт

Вдъхновена от традицията за отглеждане на лозя от векове в земите в подножието на Рила, до село Смочево, е създадената през 2020 година ибза Богдая Естейт. Семейна собственост с близо 10 хектара лозя, засадени през 2017. на над 620 м надморска височина в плодородната земя на югозападните поли на Рилския масив, в полупланинското селце Смочево, сгушено в подножието на Поличките алпийски върхове. Най-величественият от тях носи името Богдая. Климатът е с ярко средиземноморско влияние, постоянен прохладен вятър и неповторим полупланински характер. Основен фокус са белите сортове грозде, придружени от величественият Пино ноар, който намира интересен и предизвикателен хабитат за развитието си в полите на Рила.

Всички от този производител
Долината на Струма

Долината на Струма

Районът на долината на Струма обхваща югозападната част на България и българската част на Македония. Климатът в региона е специфичен и е силно повлиян от топлите течения от Средиземно море. Основните сортове грозде тук са местният ендемичен сорт Широка Мелнишка лоза, Мелник 55 (кръстоска между Широка Мелнишка лоза и френския сорт Валдигие), но също така и международните Каберне Совиньон, Мерло, Сира и др. Поради сухия климат и високите температури, вината развиват топли южни тонове в аромата, с нюанси на зрели плодове и плътно богато тяло. Особен интерес представляват вината от Широка мелнишка лоза, отчасти поради факта, че сортът е труден за отглеждане, тъй като узрява в края на есента. Днес регионът е най-динамично развиващият се в България, с много нови, малки, семейни винарни, все по-фокусирани върху качеството и тероарната експресия на вината, които произвеждат.

Всички вина от този регион
Вионие

Вионие

Viognier е бял сорт грозде, използван за производство на богати вина с подчертани аромати на костилкови плодове, но също могат да бъдат много билкови, с аромати на лайка, лавандула, мащерка и дори нотка на бор. В края на 60-те години на миналия век насажденията от Вионие наброяват едва 14 хектара - основно разположени около Кондрие и Шато-Грил. Сортът е труден за отглеждане, има естествено ниска киселинност. В същото време изисква много слънчево греене, за да узрее правилно, но ако има твърде много топлина, натрупва бързо захари и заради високите алкохолни градуси финалното вино загубва кайсиевите тонове в ароматния си профил. Независимо от тези трудности в отглеждането, след края на 70те години на миналия век различни винари по света започват да експериментират с него - в Австралия и в САЩ. В днешно време Вионие се радва на забележителен ренесанс, като дори се увеличават площите с него във Франция, а се отглежда и в Италия, Испания, Швейцария, САЩ, Чили, Аржентина, Южна Африка, Австралия, Нова Зеландия и дори Япония. Сортът се представя доста добре при ферментация в дъб, като в този случай билковите аромати биват омекотени и към тях се добавят нюанси на мед и ванилия. Интересен факт е, че Вионие е разрешен и се използва в апелация Côte-Rôtie за коферментация със Syrah - тези позволени 20% всъщност съществено допринасят за подобряване профила на финалното вино.

Всички вина от този сорт

Подобни продукти

Мнения на клиенти

Все още няма ревюта на този продукт

Напишете първото ревю