Поради големия обем на поръчки е възможно част от тях да бъдат доставени със забавяне.
  1. Начало
  2. Вино
  3. Вид вино
  4. Бели вина
  5. Братанов 3 Бленд Бял

Братанов 3 Бленд Бял 2022

В наличност
Арт.№ 6347

Гроздето е предимно от стари лозя, като съотношението между сортовете е по 40% Шардоне и Вионие, а Тамянката е 20%. Трите сорта ферментират с диви дрожди, заедно, и отлежават 10  месеца в осем на брой български бъчви от по 400 л (3 нови с изпичане по технология на енологът Мария Стоева и 5 -  използвани). Благодарение на периодичния батонаж (вдигане на утайките) по време на отлежаването в бъчви, в това вино има повече мазнота и структура.

С отличната хармония между трите сорта, запазен плодово-цветист характер, деликатно обогатен от контакта с българския дъб. Разкрива се многопластова ароматна палитра от нежни бели цветя, препечен хляб, десерти с маслен крем и ядки, плодови нюанси на дюля, бяла череша, преплетени с билкови нотки. Тялото е сочно и обемно, с добра структура и финес.

Подходяща храна - богата на вкус риба - змиорка, сьомга (може и пушена), ястия с пилешко, пуешко и заешко месо, кремообразна паста, паста с трюфел и сирене.

 

Профил

  • Плод
  • Тяло
  • Свежест
  • Алкохол

Сорт

Купаж

Доминиращи аромати

  • Круша Круша
  • Ванилия Ванилия
  • Цветисти аромати Цветисти аромати
  • Цитрусова кора Цитрусова кора

Чаша за консумация

За бяло вино

Температура

Студено Студено

Подходящи храни

  • Зеленчуци Зеленчуци
  • Бели меса Бели меса
  • Печени зеленчуци Печени зеленчуци

Зрялост

Готово за консумация

Научи повече за продукта

изба Братанов

изба Братанов

Семейната изба Братанов се намира край с. Шишманово, Южен Сакар. В периода 2006 – 2008 г. засаждат 24 хектара собствени лозя с класическите сортове Мерло, Сира, Каберне Фран, Шардоне, както и с местните Рубин и Тамянка, за да възстановят наследствена лозаро-винарска традиция след 50-годишно прекъсване. Теренът е разположен върху слънчеви хълмове, а преминаващата наблизо река Марица и проникващите по течението й ветрове от Егейско море оформят почти средиземноморски климат. В избата витае експериментаторски дух, използват се различни методи за винопроизводство и не се страхуват да използват спонтанна, “дива” ферментация. От 2015та година главен енолог в избата е завършилата в Дижон, Франция, млада еноложка Мария Стоева, която съвместно със собствениците се фокусира върху вина, които максимално отразяват характеристиките на тероара и притежават силна индивидуалност.

Всички от този производител
Тракийска низина

Тракийска низина

В този регион, който включва Южна България, климатът е умереноконтинентален защитен от северните ветрове благодарение на Стара Планина, с добро разпределение на дъждовете. Включва централните части на Тракийската низина и части от Сакар. В този район са концентрирани повечето от червените сортове грозде. Отглеждат се “Мавруд”, “Мерло”, “Каберне совиньон”, “Червен мискет”, “Памид” и други. Климатичните условия на района благоприятстват получаването на богати, плътни, запомнящи се червени вина от сортовете “Каберне совиньон” и “Мавруд”. Добрите вина от местния сорт “Мавруд” се ценят особено много, защото съчетават аромата и вкуса на червени дребни плодове, подправки и треви.

Всички вина от този регион
Шардоне

Шардоне

Смело можем да заявим, че това е най-известното бяло грозде и най-разпространеното в света. Разбира се, най-разпознаваеми са вината, идващи от Бургундия (особено Шабли) и Калифорния, не трябва обаче да се подценяват и други региони като Италия, Австралия, Нова Зеландия и дори Южна Америка. Не е лесно да се опишат ароматите на шардонето. Причина за това не е толкова в комплексността на сорта, колкото на податливостта му към допълнителни еноложки техники - като ябълчно-млечна ферментация, добавяща масленост и плътност на тялото и ферментация или отлежаване в дъбови бъчви, привнасящи опушени ванилови, медени и дори канелени нотки във виното, а контактът с фините утайки пък придава тестени, бисквитени нюанси. И всичко това приятно инкорпорирано с плодовите аромати на сорта - тропически плодове като банан, гуава, ананас и костилкови такива - праскови, нектарини и кайсии, понякога примесени дори с цитрусови и ябълкови нотки. Кои ще са доминиращите аромати зависи от климата - по-топлите региони ( Калифорния, Австралия) извикват на преден план тропическите такива, умерените ( Южна Бургундия, Нова Зеландия) - костилковите, докато по-хладните ( Шабли, Шампан ) клонят към цитрусовите и ябълкови нюанси.

Всички вина от този сорт

Мнения на клиенти

Все още няма ревюта на този продукт

Напишете първото ревю