Шардоне Terre Princiere Clos Bibliotheque 2021
Шардоне Terre Princière 2021 – органично лозарство с биодинамични практики.
Виното отлежава 18 месеца в нова бургундска бъчва (500 л) и керамична амфора. Цветът е наситено златист. Интензивен нос на зряла ябълка, тропически плодове, ядки и свеж лимон. Гладко тяло, свежо и балансирано с приятен минерален послевкус. Подходящ акомпанимент за морска храна, бели меса със сметанови сосове и меки сирена.
Регион
Профил
-
Плод
-
Тяло
-
Сухота
-
Свежест
-
Алкохол
Сорт
Доминиращи аромати
- Ядки
- Тропически плодове
- Ябълка
Чаша за консумация
Температура
СтуденоПодходящи храни
- Морски дарове
- Бели меса
- Меки сирена
Зрялост
Готово за консумацияОще от този производител
Научи повече за продукта
Clos Bibliotheque
Великолепен тероар Тероарът е онова уникално съчетание на природни дадености с човешки действия, което обуславя качеството на реколтата. Жива и понякога крехка композиция от постоянни фактори (терен), променливи величини (климат) и умелото направляване на природните процеси. Целувката на слънцето, полъхът на вятъра, почвата и теренът създават предпоставките за развитието на лозите. И накрая човекът – лозарят – със своята намеса трябва да въведе природните инструменти в съвършена хармония, която да се излее в соковете на гроздето и оттам – във виното. Почвата в лозето на Clos Bibliothèque е бедна и варовикова, осеяна с морски фосили на милиони години. Лишени от охолство, лозите впиват корени дълбоко в нея и усвояват ценните минерали, придаващи характерни нотки на виното. Теренът е с идеално източно изложение, посрещащо първите лъчи на слънцето сутрин и предпазващо лозите от прегряване след обяд, когато температурите достигат своя максимум. Разположението на лозето по средата на хълма осигурява на лозите отлични дренаж и проветряване.
Всички от този производителЧерноморски район
Черноморското крайбрежие е район в който са концентрирани близо 30% от българските лозя. Климатът, с топли лета и меки зими е подходящ за отглеждане на бели сортовe. Eсента е топла и продължителна, което благоприятства натрупването на достатъчно захари за получаването на фини бели полусухи вина. Над 50% от белите сортове грозде в България се отглеждат тук, а най-разпространените са Димят, Ризлинг, Юни блан, Мускат отонел, Траминер, дори Совиньон блан. Вината са с приятен плодов аромат, плътен вкус и елегантна свежест. Старият ендемичен сорт Димят освен че е подходящ за сухи, често се използва и за производство на десертни вина, а също и за фини ароматни дестилати.
Всички вина от този регионШардоне
Смело можем да заявим, че това е най-известното бяло грозде и най-разпространеното в света. Разбира се, най-разпознаваеми са вината, идващи от Бургундия (особено Шабли) и Калифорния, не трябва обаче да се подценяват и други региони като Италия, Австралия, Нова Зеландия и дори Южна Америка. Не е лесно да се опишат ароматите на шардонето. Причина за това не е толкова в комплексността на сорта, колкото на податливостта му към допълнителни еноложки техники - като ябълчно-млечна ферментация, добавяща масленост и плътност на тялото и ферментация или отлежаване в дъбови бъчви, привнасящи опушени ванилови, медени и дори канелени нотки във виното, а контактът с фините утайки пък придава тестени, бисквитени нюанси. И всичко това приятно инкорпорирано с плодовите аромати на сорта - тропически плодове като банан, гуава, ананас и костилкови такива - праскови, нектарини и кайсии, понякога примесени дори с цитрусови и ябълкови нотки. Кои ще са доминиращите аромати зависи от климата - по-топлите региони ( Калифорния, Австралия) извикват на преден план тропическите такива, умерените ( Южна Бургундия, Нова Зеландия) - костилковите, докато по-хладните ( Шабли, Шампан ) клонят към цитрусовите и ябълкови нюанси.
Всички вина от този сорт
Мнения на клиенти
Все още няма ревюта на този продукт
Напишете първото ревю