Виа Антика Примитиво 2023
Виа Антика е разположена в полите на Сакар и Източните Родопи. Българския прочит на този италиански сорт се отличава с прозирен червен цвят и плътен вкус. Тази лимитирана серия е произведена по натурални методи, с минимална обработка и не е филтрирана, което запазва автентичността на виното. То се характеризира с аромати на зрели червени плодове и подправки, които му придават богатство и дълбочина. Това вино носи характерните черти на сорта Примитиво – кадифена структура, приятна киселинност и дълъг финал. Може да се съчетава добре с месни ястия, паста или твърди сирена, особено когато е леко охладено. Тази лимитирана серия е произведена по натурални методи, с минимална обработка и не е филтрирана, което запазва автентичността на виното.
Регион
Профил
-
Плод
-
Тяло
-
Сухота
-
Танини
-
Свежест
-
Алкохол
Сорт
Доминиращи аромати
- Череша
- Подправки
- Ситни червени плодове
Чаша за консумация
Температура
Температура на избаПодходящи храни
- Червени меса
- Твърди сирена
- Паста
Зрялост
Готово за консумацияОще от този производител
Научи повече за продукта
Тракийска низина
В този регион, който включва Южна България, климатът е умереноконтинентален защитен от северните ветрове благодарение на Стара Планина, с добро разпределение на дъждовете. Включва централните части на Тракийската низина и части от Сакар. В този район са концентрирани повечето от червените сортове грозде. Отглеждат се “Мавруд”, “Мерло”, “Каберне совиньон”, “Червен мискет”, “Памид” и други. Климатичните условия на района благоприятстват получаването на богати, плътни, запомнящи се червени вина от сортовете “Каберне совиньон” и “Мавруд”. Добрите вина от местния сорт “Мавруд” се ценят особено много, защото съчетават аромата и вкуса на червени дребни плодове, подправки и треви.
Всички вина от този регионПримитиво
Примитиво е червен сорт грозде, разпространен в Южна Италия от Абруцо до Базиликата и от Сардиния до Кампания. Въпреки това предпочитания район е Пулия, особено в областта Мандурия. Той има невероятна прилика с калифорнийския сорт Зинфандел. ДНК тестовете и задълбочените исторически изследвания потвърждават този общ произход. Произходът на Примитиво е неясен, но се смята, че сортът е с далматински произход и е пренесен в Пулия преди повече от 2000 години от древния илирийски народ. Името му със сигурност произлиза от ранното узряване на гроздето. През 1700 г. дон Франческо Филипи Инделикати, свещеник от Джоя дел Коле, забелязва, че една червена лоза узрява много по-рано от останалите, още в средата на август. На местния диалект тази лоза е наречена „Zagarese“, но е преименувана на „Primitivo“ от латинското „Primativus“ именно заради ранното й узряване. По-късно Примитиво се разпространява от Джоя дел Коле в днешните провинции Лече и Таранто, а след това и в Саленто. От агрономическа гледна точка Примитиво е доста взискателна лоза, тъй като е чувствителна както към продължителни периоди на засушаване, така и към прекомерна влажност. Неговите тъмносини плодове, богати на цветове, са със среден размер и са разположени изключително близо един до друг, в много компактен грозд. Влагата, задържана между плодовете, може да доведе до образуване на плесен, затова се нуждае от сух и топъл климат, с интензивни, но кратки валежи, за да могат плодовете да изсъхнат бързо и да останат сухи и здрави. Примитиво често се отглежда в храсти, което гарантира нисък добив, но изключително висококачествено производство. Това е лоза, която е склонна да бъде много дълголетна и е възможно да се намерят лози на повече от 80 години, все още на свободна подложка. Характеристиките на интензивност и плътност на вината, получени от сорта, заедно с високата му производителност, са довели до това, че в миналото те са били използвани главно за купажиране. Едва в по-ново време, благодарение на работата по намаляване на добивите, връщането към традиционните форми на отглеждане (апулийско алберело) и използването на по-прецизни техники за производство на вино, Примитиво доведе до наистина забележителни продукти, които доведоха до повторното му откриване от широката публика. По този начин произведеното вино обикновено има дълбок и наситен рубинен цвят с виолетови оттенъци, които с напредването на възрастта преминават в гранатови. Букетът е от червени плодове, като вишни, къпини, сливи, с допълнителни флорални нотки на виолетки. Отлежаването в дърво придава пикантни нотки, включително канела, какао, черен пипер и сладък корен. Небцето е топло, пълно и обгръщащо, с деликатни танини и добра устойчивост.
Всички вина от този сорт
Мнения на клиенти
Все още няма ревюта на този продукт
Напишете първото ревю