Франчакорта
Пенливата селекция на Seewines е направена от нашите сомелиери и включва цялото разнообразние от стилове, което тези вина могат да предложат.
Прочетете повечеФранчакорта
Пенливата селекция на Seewines е направена от нашите сомелиери и включва цялото разнообразние от стилове, което тези вина могат да предложат.
Прочетете повечеПенливите вина са едновременно и празнични, и добра компания на ястия…от закуска до вечеря. Заговорим ли за пенливо вино, мигновено се сещаме за шампанското. Но заедно с него, все по-често винолюбителите харесват и нежната игривост на просекото. Има ли разлика между двете и каква е тя? А какво е зект? А кава? Сладко ли е пенливото вино или не? Разгледайте селекцията на Seewines за пенливи вина и пред Вас ще се открие един необятен нов и шарен свят - светът на пенливите вина.
Как се прави пенливо вино?
Пенливо вино е това, в което има балончета газ в него. Съществуват два метода за направата му, като първият се нарича "традиционен". При него балончетата са следствие от първична и вторична естествена ферментация на виното. Традиционният метод е труден и работоемък процес, който може да отнеме години в създаване на уникалния вкус на една къща (името на избите в Шампан), тъй като включва допълнителна ферментация в бутилката, отлежаване върху фините утайки и др. Тези пенливи вина развиват допълнителни маслени вкусове и много фина газировка. По този начин се правят вината от Шампан и Бургундия във Франция, Франчакорта в Италия, Кава в Испания и др. При втория метод - "Шармат" - вторичната ферментация се провежда в големи съдове от неръждаема стомана и основно се използва за правене на пенливи вина от ароматни сортове, където целта е да се запази свежестта на гроздето. Този метод се използва за просеко, а в Германия - за традиционния зект (Sekt).
Кои сортове грозде се използват за пенливо вино?
За Шампан типичните сортове грозде са Шардоне, Пино ноар и Пино Мюние. Всеки производител има собствен бленд, който може да варира в зависимост от реколтата и качеството й. Понякога се използва само един сорт и това обикновено е написано на етикета. Интересното е, че често се среща така нареченият Blanc de noir, при който шампанското е бяло, но е направено от червения сорт Пино ноар. Същите сортове използват и в Италия за направата на Франчакорта, докато при просеко сортът е Глера. За кавата в Испания се използват местните сортове Макабео, Парейяда, Ксарейо, както и Монастрел и Гарнача за розе.
- Какво ни казва етикетът на пенливото вино?
Етикетът на пенливото вино може да ни каже много за него, ако знаем, как да го прочетем. Дали виното е сухо, полусухо или сладко - в течение на времето се е наложила стриктна индикация за това, колко е добавената захар за протичане на вторичната ферментация:
- Brut Nature (няма добавена захар) - - Extra Brut (до 6 гр./л.)
- - Brut (до 12 гр./л.)
- - Extra Dry (12 до 17 гр./л.)
- - Sec (17 до 32 гр./л.)
- - Demi-sec (32 до 50 гр./л.)
- - Doux (над 50 гр./л.)
Как да изберем хубаво пенливо вино?
Първото, което ни идва на ум, говорейки за пенливо вино, разбира се, е Шампан. Производителите от Шампан от векове са се наложили като качество и престиж - още от времето на Дом Периньон. Известни са големите имена на производителите, но не по-малко внимание заслужават малките традиционалисти - както от Шампан, така и от Бургундия изобщо, произвеждащи ограничено количество бутилки, но с качество и типичност на тероара, будещи все повече интерес сред ценителите. Не трябва да подминаваме и представителите извън Франция - красотата на вкуса от Франчакорта в Италия е завладяващ и е отличен конкурент в семейството на пенливите вина. Ще намерите всички тези невероятни имена в нашата селекция, а насладата от мехурчетата е гарантирана!
Отлежава ли пенливото вино?
Единствено вината, направени по традиционния метод могат да отлежават. При тази технология виното отлежава в бутилката по време на втората ферментация, която протича в нея (и благодарение на която се формират мехурчетата впоследствие). Така и вината се класифицират в зависимост от тази продължителност, както следва:
- - Кава - млада (минимум 9 месеца отлежаване), Резерва (минимум 15 месеца) и Гран Резерва (над 30 месеца)
- - Шампан - основно изискване за етикетиране като шампанско е отлежаване от минимум 12 месеца, а за винтидж - минимум 3 години. В действителност, обаче, нон-винтидж шампанско често отлежава 2 до 3 години, като топ-реколтите стигат до 4, дори до 10-годишно отлежаване. Същият принцип следват и във Франчакорта, а и навсякъде, където пенливото вино се произвежда по традиционния метод.
- - Метод Шармат (просеко, зект и др.) не е подходящ за отлежаване - тук целта на вината е да са свежи и да се консумират бързо.