Александра Шардоне Beton EGG 2020
Виното е винифицирано в бетонни яйца на фирмата от Nomblot. Mark Nomblot, който се занимава с биоземеделие e идеологът на този съд за ферментация на вино и съвместно с Michel Chapoutier създават първият такъв винификатор през 2001 година. Обемът на бетонните яйце е 6 хл. Материалът, от който са изработени - бетон, заради фината си порьозност дава възможност за микрооксижениране на виното. Той е и много добър изолатор, тоест температурата вътре в съда, не се влияе от околната среда. Доказано е, че температурата на дъното на съда и в най-горната му част е с разлика от максимум от 1⚬ С и тя се поддържа за дълъг период от време. Формата на яйце създава предпоставки за движение във виното с фината утайка. Ферментацията в бетоново яйце протича бавно, дълго и спокойно.
Alexandra BETON EGG Chardonnay е вино със страхотна структура. Бетонът запазва и изразява характеристиките на сорта Шардоне. Заради неговата неутралност, той подчертава минералността на това вино, започната от отличителния тероар на лозето Ракитница върху карбонатни почви, със специфично зложение и климат.
Регион
Профил
-
Плод
-
Тяло
-
Сухота
-
Танини
-
Свежест
-
Алкохол
Сорт
Доминиращи аромати
- Зелени подправки
- Цитрусови плодове
- Землисти аромати
Чаша за консумация
Температура
СтуденоПодходящи храни
- Зеленчуци
- Риба
- Печени зеленчуци
Зрялост
Готово, но ще развие потенциала сиОще от този производител
Научи повече за продукта
Александра Естейт
Проектът “AlexandraEstate” води началото си от 2012 г. Тогава са закупени първите лозя от 200 дка в първа година на плододаване в с. Орешец, Харманлийско. Село Орешец се намира в небезизвестния Югоизточен район, а лозята са разположени в подножието на Източните Родопи и граничат със 100-годишна дъбова гора. Изложението е северно, което дава възможност на гроздето да запази добри киселини дори в този регион с обичайно горещ климат. Сортовете са: Сира, Малбек, Каберне Фран, Пино Ноар, Мерло, Шардоне, Марсан, Русан, Семийон и Вионие. През 2013г. “AlexandraEstate” се разширява с още 100 дка лозя в с. Ракитница, Старозагорско. Характерно за това лозе са карбонатните почви и надморската височина от 300м. Лозето ще бъде в плододаване през 2016 г. Сортовете са: Каберне Фран, Сира, Каберне Совиньон, Мерло, Совиньон Блан, Шардоне и Семийон. При отглеждането на лозята на „AlexandraEstate“ са застъпени принципите на органичното и биодинамичното земеделие. През 2014г. „AlexandraEstate” ще произведе общо 30 000 бутилки вина: бели, розе и червени. Тази година ще започне изграждането на винарна „AlexandraEstate”в с. Ракитница, която ще бъде с капацитет 60 000 бутилки. На етап проектиране е и втора винарна с по-големи възможности за производство в с.Орешец. За „AlexandraEstate”работят доказани специалисти: отглеждането на лозята е поверено на Атанас Шидеров и Ерик Моро, а за винификацията и създаването на блендовете се грижиха Александър Велянов и Тиери Хаберер.
Всички от този производителТракийска низина
В този регион, който включва Южна България, климатът е умереноконтинентален защитен от северните ветрове благодарение на Стара Планина, с добро разпределение на дъждовете. Включва централните части на Тракийската низина и части от Сакар. В този район са концентрирани повечето от червените сортове грозде. Отглеждат се “Мавруд”, “Мерло”, “Каберне совиньон”, “Червен мискет”, “Памид” и други. Климатичните условия на района благоприятстват получаването на богати, плътни, запомнящи се червени вина от сортовете “Каберне совиньон” и “Мавруд”. Добрите вина от местния сорт “Мавруд” се ценят особено много, защото съчетават аромата и вкуса на червени дребни плодове, подправки и треви.
Всички вина от този регионШардоне
Смело можем да заявим, че това е най-известното бяло грозде и най-разпространеното в света. Разбира се, най-разпознаваеми са вината, идващи от Бургундия (особено Шабли) и Калифорния, не трябва обаче да се подценяват и други региони като Италия, Австралия, Нова Зеландия и дори Южна Америка. Не е лесно да се опишат ароматите на шардонето. Причина за това не е толкова в комплексността на сорта, колкото на податливостта му към допълнителни еноложки техники - като ябълчно-млечна ферментация, добавяща масленост и плътност на тялото и ферментация или отлежаване в дъбови бъчви, привнасящи опушени ванилови, медени и дори канелени нотки във виното, а контактът с фините утайки пък придава тестени, бисквитени нюанси. И всичко това приятно инкорпорирано с плодовите аромати на сорта - тропически плодове като банан, гуава, ананас и костилкови такива - праскови, нектарини и кайсии, понякога примесени дори с цитрусови и ябълкови нотки. Кои ще са доминиращите аромати зависи от климата - по-топлите региони ( Калифорния, Австралия) извикват на преден план тропическите такива, умерените ( Южна Бургундия, Нова Зеландия) - костилковите, докато по-хладните ( Шабли, Шампан ) клонят към цитрусовите и ябълкови нюанси.
Всички вина от този сорт
Мнения на клиенти
Все още няма ревюта на този продукт
Напишете първото ревю