Колорито Совиньон Блан и Шардоне 2022
50% Совиньон Блан, 50% Шардоне
Гроздето за това вино е от един лозов масив с различен микроклимaт. И двата сорта, участващи в купажа, се отглеждат в лозята ни край гр.Каварна. Черноморският климат, характерен с постоянните бризове, предпазва гроздето от рязко покачване на захарите и спомага за запазване на киселините. Практикуват се биодинамичните принципи на отглеждане.
Гроздето се бере в средата на месец Септември. По-хладният морски климат около гр. Каварна е отлична възможност да се запази свежото усещане на отглежданите там бели сортове грозде. Ферментацията преминава в отделни съдове. След приключване на процесите по винификация и съзряване се пристъпва към купажиране в съответните съотношения, за постигане на пълния потенциал за развитие на виното.
Нежен светло сламен цвят. Носът е сладостен с аромат на праскова, билкови нотки, с добре съчетан тревист акцент. Тялото е плътно и прасковено с добър баланс, и свеж хармоничен финал
Регион
Профил
-
Плод
-
Тяло
-
Сухота
-
Свежест
-
Алкохол
Сорт
Доминиращи аромати
- Цитруси
- Масло
- Минерални аромати
- Тревисти аромати
Чаша за консумация
Температура
СтуденоПодходящи храни
- Риба
- Меки сирена
- Паста
Зрялост
Готово за консумацияОще от този производител
Научи повече за продукта
AYA Estate Vineyards
AYA Estate Vineyards е компания, наследник на лозарските знания на няколко поколения, с над 80 години опит в занаятчийското производство на вина. Тези традиции обуславят и посоката на проекта – възраждане на ендемични български сортове и фокусиране върху тероарната изразеност на виното, благодарение на работата с природата, а не срещу нея. Основните масиви са разположени в Югозападна България, в землището на с. Хърсово, Мелнишко, но разполагат и с 10 хектара в Североизточна България, само на 2км от Черно море, в близост до нос Калиакра, което обуславя свежестта на белите вина, произвеждани от AYA Estate Vineyards, особено емблематичен от които е Совиньон блан. Лозята в Хърсово, от които се добива гроздето Широка мелнишка лоза, са на възраст над 50 години, а новите насаждения със Сира, макар и все още млади, впечатляват с потенциала си и изразените пиперливи характеристики на сорта. Seewines следва принципите на биодинамиката, както в лозята, така и в самото винопроизводство, поддържа биоразнообразието в лозята и около тях и практикува максимално щадящо и природосъобразно лозарство.
Всички от този производителЧерноморски район
Черноморското крайбрежие е район в който са концентрирани близо 30% от българските лозя. Климатът, с топли лета и меки зими е подходящ за отглеждане на бели сортовe. Eсента е топла и продължителна, което благоприятства натрупването на достатъчно захари за получаването на фини бели полусухи вина. Над 50% от белите сортове грозде в България се отглеждат тук, а най-разпространените са Димят, Ризлинг, Юни блан, Мускат отонел, Траминер, дори Совиньон блан. Вината са с приятен плодов аромат, плътен вкус и елегантна свежест. Старият ендемичен сорт Димят освен че е подходящ за сухи, често се използва и за производство на десертни вина, а също и за фини ароматни дестилати.
Всички вина от този регионСовиньон Блан
Совиньон блан e един от най-известните сортове бяло грозде, успешно излязъл извън границите на родината си Франция и намерил втора родина в Нова Зеландия. Невероятно бързото утвърждаване на Совиньон блан в региона на Марлборо, Нова Зеландия е едно от чудесата в света на виното. Причината за това се корени в интензивния и лесно възприемчив аромат на класическия Совиньон от Марлборо - плодов, наситен и омайващ. Всъщност това е тайната на успеха на Совиньона изначално - той е директен, ароматен сорт, рядко предлага на консуматора скрити нюанси в ароматите и вкусовете, което обуславя лесното му възприемане дори от начинаещ винолюбител. Типичният класически Совиньон блан представя сериозен обхват от аромати - от трева, сено, аспержи до грейпфрут, бяла праскова, бъз и дори езотeричните pipi de chat (напишкано от котка), чемшир и бръшлян.
Всички вина от този сорт
Мнения на клиенти
Все още няма ревюта на този продукт
Напишете първото ревю