В Сакар като в Напа вали
Едно пътуване из избите в Източните Родопи и Сакар ни накара да повярваме силно в бъдещето на българското вино.
Затова, ако сте позагубили надежда и нерадостни мисли са ви налегнали за бъдещето, идете на винен туризъм в Сакар.
Сакар, чисто географски, е обозначен на картата като купообразна гранична планина в Югоизточна България. Намира се в близост до реките Марица, Тунджа, Соколица и Сазлийка и е известна с изобилието и разнообразието на флората и фауната, благодарение на което напоследък се разви ловният туризъм в областта. Сакар и Източните Родопи отдавна представляват интерес за учени и еколози, тъй като тук е съсредоточено най-голямото разнообразие от грабливи птици в България, застрашени от изчезване.
Източните Родопи от своя страна са най-богатите на паметници на мегалитната култура от тракийската епоха в тази част от Балканите. В тази част на планината, по поречието на голямата и живописна река Арда, са открити хиляди паметници на тази древна култура – могили, скални светилища, долмени, пещери, крепости и т.н.
В двете планини ще откриете и десетки природни феномени - скални фигури с причудливи форми: пирамиди, гъби, животни, хора и други. Любопитен факт е, че според индийските философски школи Родопите са една от седемте свещени планини на Земята.
Дълги години районът на Сакар планина е бил затворен, защото е гранична зона, и от това следват две извънредно важни неща:
- Природата се е запазила непокътната и това може да се види и усети, следователно може да се практикува биоземеделие;
- Туристическата инфраструктура не е кой знае колко добре развита, но все пак българо-турско-гръцката граница при Свиленград е един от най-възловите участъци на Балканите и това само по себе си дава огромен потенциал за винен и кулинарен туризъм.

Регионът е с изразен средиземноморски климат, с много часове слънцегреене, мека зима и горещо лято. Основната причина за това са топлите течения, които навлизат от Егейски море по течението на река Марица. Той заема по-малко от една трета от Тракийската низина и да няма свое запазено географско указание за произход, но виненият сектор тук е силно фрагментиран, а интересът на инвеститорите не спира. Концентрацията на винарски изби и лозови масиви е в
границите на землищата на едва няколко съседни села, но сакарските изби вече успяха да накарат всички да заговорят за техните вина от Тамянка, Сира и Каберне фран.
Заради значително по-горещият климат, сред белите тук Тамянката се чувства добре, редом до Шардоне и Вионие.
Червените вина на Сакар и Източни Родопи обаче са истински красавици и се прославиха веднага със своите кадифени и мощни танини, сочност и изразителна сортовост. Без съмнение звездата е сирата, но не много по-назад след нея са Каберне фран, емблематичното Мерло и Рубин. И не само разбира се. Има редица сортове, като марселан и мавруд, които тепърва дават първите си плодове и резултатите са повече от интересни.
Разнообразието от почви е впечатляващо. Тези земи са били заети от воден басейн с активна подводна вулканична дейност, която не само е причина за образуването на причудливи скални форми, някои от които като „Каменната сватба“ и „Скалните гъби“ предизвикват голям туристически интерес, но е допринесъл и за многообразието на почвите в района. В Източните Родопи пък има най-голяма концентрация на мегалитни паметници от тракийската цивилизация – Перперикон, Татул и др.
В Сакар са най-много откритията на следи от тракийското наследство, тук е бил и един от центровете на поклонение към бога на виното Дионис, а всеки втори долмен в България е открит в региона. Още от далечното минало този край със своето стратегическо разположение на международния път от Централна Европа за Цариград и Азия, т.нар. Виа Диагоналис (днешният Е 80), е привличал пътници от цял свят и е обусловил формирането на различни търговски, военни и културни средища, посещението на които туристите умело могат да съчетаят с посещение на винарски изби.
Прилики и разлики с Напа Вали, Калифорния
Приликите са няколко, но главното, разбира се, са разкошните и изразителни вина на малката южна зона. Както и забележителната концентрация на малки семейни изби на глава от населението.
Около Харманли са разположени избите Винарна Братанови, Малката Звезда, Тера Тангра, Вила Басареа, Изба Коларово, Иво Върбанов и Винарна Линар. Недалеч, в село Белица до Любимец е чаровната Виа Антика. Те всички заедно направиха нещо уникално все още за България. Това е тяхната „Енотека Сакар“ – винарна-ресторант, който се намира в Харманли. Едно общо място, където всички тези
изби са представени наравно, където можете да опитате стари и позабравени рецепти от региона и където всяка седмица има тематично събитие, свързано със сакарското вино. Съвместните им усилия доведоха още до станалият традиция „Винен тур Южен Сакар 4х4”, който се провеждаше по време на Трифон Зарезан, но вече ще се предлага ежемесечно. Тематични вечери като „Синьо лято над нещата“ пък е разкошен повод да се насладите на вечеря на открито сред лозята с домакините от харманлийските изби. Единственото, което трябва да направите е да си запазите предварително местата, защото желаещите са много!
Разликите с Напа също не са малко, но съществената е, че до скоро се усещаше липсата на места за настаняване. Е, вече има добри примери, които обхващат потенциала на региона за пълноценна почивка в съчетание с културен и винен туризъм.
Катаржина естейт до село Мезек преди по-малко от година отвори луксозния си хотел L’Ambassade de Katarzyna, предоставя истинско петзвездно изживяване с вината на вече наложилата се изба. Надали има ценител на виното в България, който да не познава Катаржина естейт, но сега вече е относително лесно и със сигурност много приятно, да останете там след една солидна дегустация!
Заара естейт край село Главан също е хотелски комплекс и винарна в едно, който предлага на своите гости не само собствените си вина, но и разходки до още пет от винарските изби и забележителности като Узунджовската църква, Крепостта и гробницата в село Мезек, Музея на тракийското изкуство и др.
Малко по-встрани, но в никакъв случай на последно място, е семейната изба Ямантиеви. Те се намират в Ивайловград - райско кътче, където като с машина на времето ще се пренесете 50 години назад. За съжаление няма много къде да се отседне наоколо, но след Шенген можете да комбинирате с разходка до някой от плажовете на Гърция. Във всеки случай няма да съжалявате, защото виното на Ямантиеви само по себе си струва отбивката!
Желаем ви красиво лято „над нещата“ с вината на сакарските изби!
Свързани продукти
Вижте още от Селекция на месеца

Натурално, биологично, биодинамично, занаятчийско вино: за какво говорим?
